vonku…alebo, ako sa spojili mamky a ockovia v Devínskej Novej Vsi a krásnu vec pre deti i dospelých vytvorili!

Áno, lebo prv než prídeme k návodu patrí im veľké pooďakovanie. Každá šikovná ruka, každý dobrý úmysel a euro sa pretavilo do tejto parádnej veci pre nás. S finančnou podporou 1000 Eur od Nadácie Volkswagen Slovakia. Ďakujem všetkým zúčastneným!

Aký bol náš cieľ? Vytvoriť chodník mega dlhý, aby naozaj si ho každý užil do sýtosti a rýchlo neomrzel. Bez použitia betónu a iných nezvratných materiálov. Snažili sme sa využiť, čo najviac daroveného prírodného materiálu a predovšetkým skoro bezúdržbového. Aby sme netrávili viac času staraním sa, ako užívaním. Všetky práce na chodníku si odpracovali rodičia a nadšenci dobrovoľne!
Materiál potrebný na tvorbu bosonohého chodníka:
- fólia na jahody (zakúpené z dobrovoľných príspevkov)
- kamene ( kúpené v Devíne v kameňolome – priviezol p. Antol bezodplatne),
- štrk ( darovaný od tatina Zuzky Valachovičovej – ostalo po stavbe),
- mulč, piesok a agátové guľatiny ( nakúpené z dotácie Volkswagen),
- drevo z porúbaného stromu – spadla mamine jednej maminy v záhrade čerešňa a jeden tatino hasič nám ju išiel pokrájať a chlapi priniesli na ihrisko – tímová práca ako má byť),
- piesok – dostali sme za fúru darom od mestskej časti DNV,
- malý štrk – dar od manžela Marcelky Krajčírovej. Uf dúfam, že som na nikoho nezabudla.
- olejový náter na agáty a tekutá smola ( zakúpené z projektu)
- Slovakryl farby na pekné doplnky a blbostičky
- štetce, motyky, rýle, krompáče, lopaty, fúrik – kto čo mal, priniesol
- šišky, drievka, gaštany – nosili a zbierali deti
- kamenné dielce na tvorbu chodníka – dar od Marcela Žužiča

POSTUP:
- vykopať prietor do hĺbky 30 cm, taký dlhý a veľký – aký chcete mať chodník, ak máte vykopaný 3 roky ako my – poriadne odburiniť. My sme ručne, bez použitia chémie – ale s láskou a zabavili sme sa. Ponechali sme divorastúce kríky po okrajoch, vyplienili sme, len čo zavadzalo v plánoch.


- natiahnuť fóliu na jahody ( nie netkanú textíliu, potrebujete aby to dlho vydržalo a netkaná to nezvládne). Nechajte prekrytie medzi fóliami aspoň 30 cm. Aby to burina nemala také ľahké. a po krajoch ju vytiahnite aj do výšky.
- poukladať skaly, ktoré tvoria kraje chodníka a predely medzi jednotlivými časťami – alternatíva k betónu a drevu – ktoré môže zhniť a bude ho treba meniť.

- a teraz sa už len vyhrať s jednotlivými časťami. Ukladať drevá, šišky a rôzne materiály. My sme to robili po častiach, tak ako sme mali čas, počasie a materiál.







BONUS – balančný chodník a agátovej guľatiny.
- agátová guľatina s priemerom od 20 – 30 cm dlhá 100cm. Tú sme rozrezali na dve časti nie rovnako veľké. Asi 30 cm dielca sme natreli tekutou smolou – to je tá časť, ktorá ide do zeme – aby drevo nehnilo. A zvyšok olejom na drevo. Všetko 2 vrstvy.
- Potom sme vykopali ryhu – kadiaľ pôjde chodník a postupne ukladali guľatinu a zasypávali zemou. Nebetónovali sme. My v tomto priestore máme veľmi tuhú zem – po prvom daždi bola ako kameň.






Mne sa na tomto celom ráta, že tu vznikla parádna partia od bábätiek až po dospelákov. Všetci sme makali na jednom projekte. Malí i veľkí. Teraz si vážime čo máme, ochraňujeme spoločne náš poklad a staráme sa oň.
A Bodka Kraváriková nám napísala krásne – také naše – pravidlá…
