V prvom rade sa pozrime, kedy vôbec je fyzicky dieťa schopné skákať na švihadle. Kedy je telo pohybovo zdatné na to, aby tento magický úkon zvládlo. Trošku teórie nezaškodí a nám to ukáže smer, ako sa pozerať na deti a čo od nich môžeme očakávať.
Vývoj skoku u detí
- do troch rokov poskakuje s dopomocou dospelej osoby ( tá ho drží širokým úchopom za hrudník a nadľahčuje váhu tela dieťaťa)
- po troch rokoch skúša odľahčiť obe nohy súbežne od podložky, ale tomuto predchádza preskok z jednej nohy na druhú)
- medzi tretím a štvrtým rokom nastáva veľký posun v odrazových schopnostiach dieťaťa a sú veľmi individuálne – záleží od predchádzajúcich skúseností, pohybových možností a príležitostí, prostredie v ktorom dieťa vyrastá…
- v štvrtom roku zvláda nízke prekážky s odrazom, obe nohy súčasne, zoskoky, beh cez prekážky atď.
- medzi piatym a šiestym rokom zvláda skákať znožmo i na jednej nohe, zoskoky, doskoky a výskoky.
- skákať na švihadle je schopné sa naučiť dieťa po 4 roku života, ak malo dovtedy veľa príležitostí k pohybu, zvládlo všetky prípravné cviky, zatiaľ však iba jednotlivé preskoky bez viazanosti. V piatom roku života je už dieťa schopné plynule skákať na švihadle.
Cvičenie na švihadle nie je obmedzené vekom, prispieva k dobrej telesnej kondícii, zvyšuje silu a obratnosť v každom veku. Ak sa nepozeráme len na deti, tak cvičiť môže ozaj každý, kto si trúfa a koho neobmedzujú zdravotné ťažkosti. Pán Kos to zhrnul efektívne v jedne vete: „Celkově přispívá cvičení se švihadly k harmonickému rozvoji organismu a vytváří tak předpoklady k vynikajícím sportovním výkonům.“ Kos (1965, p. 5) Tak hor sa do toho!
Čo je to skok? Skok, výskok, zoskok je prirodzený pohyb, k prekonaniu výšky, vzdialenosti alebo hĺbky. Na to, aby dieťa zvládlo skok potrebuje využiť svoju dynamickú silu k odrazu dolných končatín a súhru ostatných častí tela.
Čo predchádza skákaniu na švihadle? Predtým ako dieťa bude schopné skákať na švihadle je potrebné, aby ovládalo základné pohyby potrebné k zvládnutiu tejto náročnej úlohy.
Prípravné cviky:
- hojdanie na chodidlách v stoji – päta špička (veverička)
- chôdza po špičkách (žirafa)
- rytmické pohupy (vrabček)
- malé poskoky na mieste
- preskakovanie švihadla
- preskakovanie nízkych prekážok
- beh cez prekážky
- preskoky za sebou vo viazanosti
- zoskoky primerané veku
Hry:
- Skákanie z obruče do obruče.
- Skáče žaba po blate ( v sprievode piesne deti poskakujú s pohupom kolien).
- Skákanie panáka.
- Skoč z kameňa na kameň.
- Pozor na dážďovky ( na hracej ploche poukladáme švihadlá alebo malé stužky a deti ich preskakujú).
- Na hadíky ( Deti sa rozdelia do dvojíc a každá dostane 1 švihadlo, alebo rodič a dieťa. Jedno dieťa drží švihadlo na jednom konci a po zemi sa snaží s ním vlniť tak, ako had, ktorý sa plazí. Úlohou druhého dieťaťa je stúpiť na švihadlo. Ak sa mu to podarí, prejde sa po švihadle ako po cestičke na druhý koniec a role si vymenia).
- Skáčme ako zvieratká (vrabce, klokani, žaby, blchy atď).
Samotný nácvik skoku na švihadle
- Najprv potrebujeme, aby každé dieťa malo správnu dĺžku lana. Ja najradšej používam gymnastické laná, lebo sa s nimi dá robiť čokoľvek iné. Dieťa sa postaví na stred švihadla a dĺžka lana po oboch stranách švihadla by mala byť po uši ( horný lalok presne), buď ho skrátime, alebo naučíme deti si ho omotať okolo dlane.
- Základný postoj pri skákaní na švihadle. Dieťa stojí s nohami znožmo (obe spolu), kolená uvoľnené nie prepnuté, panva v neutrálnom postavení, HSS aktívny, ramená uvoľnené a v správnom postavení (to si napíšemo podrobnejšie v ďalšom článku), dlane zatvorené v päsť držiac švihadlo, prsty smerujú dopredu palce od tela… uff to by sme mali.
- Ako na to.
- Najprv dajte deťom do jednej ruky švihadlo a trénujte poskoky na miestne, najprv pomaly a postupne zrýchľovať. Fajn to je na nejakú chytľavú riekanku, ktorú budete postupne hovoriť rýchlejšie a rýchlejšie ( my máme radi: viď nižšie), nezabudnite – musí to predovšetkým baviť! a preto pevne dúfam, že máte doma švihadiel viac, aby mohli skákať aj mamy a ockovia – príklad a zábava robia divy!
- Ďalším krokom bude vziať švihadlo do oboch dlaní, lano prehodiť za telo. Prešvihnúť dopredu a následne preskočiť. A stále takto dookola. Keď už budete machri…
- Poďme na samotný preskok! Jeden. A potom druhý! A tak ďalej a tak ďalej. Postupne zrýchľujte odstupy medzi preskokmi, až kým sa skákanie nestane plynulým. Držím vám palce.
Pripravujem:
- o technikách skoku na švihadle a rôznych spôsoboch skokov
- ako má telo vyzerať pri správnom skákaní – teda technika skoku na švihadle a čo mu sa vyvarovať
- hry so švihadlom
- Švihadlová škôlka
- a možno ma ešte niečo napadne